"Przyjeżdżajcie, idźcie w krzaki, ogądajcie sobie ptaki!"

Wzgórze Wilhelma

Punt trangulacyjny 171,06 m. n.p.m.

firefox-gray 10 maja 2022 r. odbyło się oficjalne otwarcie ścieżki turystycznej na Wzgórze Wilhelma (171,06 m n.p.m.), najwyższy punkt widokowy w województwie kujawsko-pomorskim (drugi co do wysokości szczyt). Droga dojazdowa oznakowana jest od Adamkowa – Ptasiej Wioski.

firefox-gray O udostępnienie tego punktu turystom od wielu lat starało się Stowarzyszenie na rzecz Pamiętowa i Adamkowa, a w szczególności pani Renata Borowiecka-Gutsze, która jest członkiem zarządu tego stowarzyszenia. Najpierw planowana była budowa wieży widokowej, ale po nawałnicy w 2017 roku odsłonił się piękny widok z góry, wystarczył więc punkt widokowy.

firefox-grayŚcieżkę przygotowało Nadleśnictwo Zamrzenica. Udostępniło ono szlak turystom, wytyczyło ścieżkę, przygotowało podstawową infrastrukturę, postawiło tablicę upamiętniającą nawałnicę z 2017 roku. Powiat Tucholski włączył się w prowadzone działania, oznakowując na szczycie punkt triangulacyjny, zlecił też PTTK Oddział w Bydgoszczy wyznakowanie szlaku i włączył Wzgórze Wilhelma do systemu Mówiących Kamieni. Stowarzyszenie na rzecz Pamiętowa i Adamkowa pozyskało środki na tablice turystyczne w konkursie dotacyjnym ze środków Powiatu Tucholskiego, przygotowało też otwarcie ścieżki. Gmina Kęsowo wraz z panią Sołtys zadbała o udrożnienie gminnej drogi dojazdowej.

firefox-gray 10 maja u podnóża Wzgórza Wilhelma zebrało się ponad 50 gości. Wśród nich byli przedstawiciele Lasów Państwowych (gospodarzy terenu - Nadleśnictwa Zamrzenica i Leśnictwa Klonia), samorządu gminnego (Gmina Kęsowo) i powiatowego (Powiat Tucholski), Parków Krajobrazowych (Krajeńskiego i Tucholskiego) i Policji. Nie zabrakło członków Stowarzyszenia oraz mieszkańców. Starosta Tucholski Michał Mróz przypomniał o planach na turystyczne zagospodarowanie terenu, Nadleśniczy Sebastian Nowak wskazał na nowo otwartą ścieżkę jako przykład zrównoważonej turystyki, Wójt Gminy Kęsowo Radosław Januszewski podkreślił znaczenie atrakcji dla rozwoju gminy i dla wypoczynku mieszkańców.

Poświęcenia ścieżki dokonał ks. Krzysztof Węsierski z parafii w Wałdowie, a przecięcia wstęgi dokonali: Starosta, Nadleśniczy, Wójt i Prezes Stowarzyszenia.

firefox-gray Imprezę poprowadziła pani Renata Borowiecka-Gutsze, a ciekawy wykład o historii okolicy wygłosił pan Marek Sass, który od wielu lat bada lokalną historię i zbiera miejscowe opowieści. On też przygotował opisy do tablic umieszczonych na szczycie. Nie zabrakło specjalnych podziękowań dla pana Stanisława Kubiszewskiego z Pamiętowa oraz dla pana Aleksander Rozanowa, Leśniczego z Klonii, którzy poświęcili dużo czasu i wysiłku, by pomóc w przygotowaniach.

Pyszny poczęstunek dla gości przygotowała pani Krystyna Juszczyk z Bralewnicy, której wypieki cieszą się zasłużoną renomą w całym powiecie.

Zapraszamy na Wzgórze Wilhelma - najłatwiej trafić na nie od strony Adamkowa, Ptasiej Wioski, skąd prowadzą na nie specjalne znaki i Szlak Kasztelański.

Design by ealigam from styleshout.com